Czas na ZAWODOWCA

Informacje ogólne o projekcie

 

Projekt „Czas na ZAWODOWCA” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Osi Priorytetowej VIII Edukacja, Działanie 8.8 Wsparcie szkół i placówek prowadzących kształcenie zawodowe oraz uczniów uczestniczących w kształceniu zawodowym i osób dorosłych uczestniczących w pozaszkolnych formach kształcenia w ramach strategii ZIT dla Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego.

Celem projektu jest podniesienie do 30 września 2020 roku jakości kształcenia w 18 zawodach prowadzonych przez 8 szkół zawodowych z Koszalina, poprzez jego dostosowanie do potrzeb rynku pracy, doskonalenie kompetencji i kwalifikacji zawodowych nauczycieli kształcenia zawodowego, organizację dodatkowych form kształcenia wykraczających poza program nauczania dla uczniów i słuchaczy, doposażenie szkół zawodowych w nowoczesne pomoce dydaktyczne, dostosowanie kształcenia zawodowego dorosłych w ramach KKZ oraz utworzenie sieci 6 Szkolnych Punktów Informacji i Kariery, zapewnienie doradcom zawodowym zewnętrznego wsparcia oraz objęciem doradztwem zawodowym uczestników projektu. Projekt skierowany jest do 317 uczniów, w tym słuchaczy, oraz 17 nauczycieli.

Projekt, w Zespole Szkół nr 7 im. Bronisława Bukowskiego w Koszalinie, skierowany jest do 30 uczniów Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych i Technikum Grafiki i Poligrafii Cyfrowej.

Projekt realizowany jest od 1 października 2017 roku do 30 września 2020 roku w trzech edycjach (w roku szkolnym 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020).

Uczniowie zakwalifikowani do udziału w Projekcie otrzymają wsparcie w postaci:

  1. Doradztwa zawodowego, w tym:
    1. grupowego doradztwa zawodowego (zajęcia prowadzone przez doradcę zawodowego w trakcie, których Uczestnicy Projektu będą zdobywać lub poszerzać wiedzę, w szczególności z zakresu poruszania się po rynku pracy;
    2. indywidualnego doradztwa zawodowego (indywidualne spotkania Uczestnika Projektu z doradcą zawodowym, ukierunkowane na ocenę indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz predyspozycji osobowych do wykonywania poszczególnych zawodów, planowanie ścieżki kariery zawodowej, ścieżki podnoszenia kwalifikacji zawodowych).
  2. kursów, mających na celu poszerzenie wiedzy i nabycie umiejętności praktycznych, a przez to uzyskanie nowych kompetencji potwierdzonych stosownym dokumentem;
  3. zajęć pozalekcyjnych: uzupełniających i poszerzających program nauczania w szkole, prowadzonych przez specjalistów w danej dziedzinie.
  4. stażu, 150 godzin zajęć praktycznych odbywających się w wytypowanym przez szkołę podmiocie, mających na celu doskonalenie praktycznych umiejętności w zawodzie.

Nauczyciele zakwalifikowani do udziału w Projekcie otrzymają wsparcie w postaci możliwości ukończenia kursu 3D Max.

W Zespole Szkół Nr 7 zostanie utworzony punkt doradztwa zawodowego SPINKA, zostaną również doposażone pracownie zawodowe